Žena, kterou každý rád nenávidí

 

Nechtěla jsem jen dostat nálepku „Angieina sestra", takže jsem si změnila příjmení

 

 

Energická plavovlasá krasavice chtěla být herečkou odjakživa. Lorna Paz se narodila 18. listopadu 1971 na severozápadě Kolumbie v Cartageně. Vystudovala psychologii a současně dělala modelku - jen tak pro zábavu, a také aby si vydělala nějaké kapesné navíc.

 

 

Sestra slavné Angie Cepedy se rozhodla prosadit na vlastní pěst. A to se jí rozhodně povedlo. Jako první se objevila coby Magala v telenovele Padres e Hijos (Otcové a synové) v roce 1997. Následovaly další telenovely, ale až role Patricie Fernandez v Ošklivce Betty jí pomohla zapsat se do povědomí diváků. Vdaná, rozvedená a zase vdaná... Lorna je matkou tří dětí a nejraději chodí na procházky po pláži - tvrdí, že je „dcerou oceánu". Když jsem po zhruba čtyřiceti minutách našeho rozhovoru zavěsil, zeptal jsem se sám sebe: Jak jen může znít představitelka bezohledné a zlomyslné Patricie Fernandez tak plaše, ohleduplně a sladce? Myslím, že se tomu říká herectví. Jistě se mnou budete souhlasit, že v Ošklivce Betty se jí podařilo více než úspěšně, aby ji každý z celého srdce upřímně nenáviděl.

 

Patricia Fernandez je žena, kterou každý rád nenávidí. Stejně je ale na ní něco, co alespoň občas vyvolá trochu sympatií. Co myslíš, že to je?

Tak to opravdu nevím. Možná je to tím, že Patricia prochází jako spousta jiných žen nepříjemným životním obdobím. Nemá peníze, musí hodně bojovat. Možná proto se s ní lidé dokážou tak dobře ztotožnit. Ale třeba je to také tím, že umí být zábavná. Ještě jsem tomu nepřišla na kloub.

 

Máš za sebou několik rolí. Je tohle tvá první záporná postava? Odjakživa jsem bývala hodná holčička, normální člověk. Teď je to úplně poprvé, co hraji zlobivou holku. Nechtěla jsem ale, aby z toho Patricia vyšla jako typická záporná postava. Moc jsem se snažila, aby tím vším procházela jako lidská bytost. Je velmi dobrou kamarádkou Marcely. Ale pak přijdou chvíle, kdy nenávidí všechny kolem sebe. Je jako každý jiný člověk, má své dobré i špatné stránky.

 

Máš bakalářský titul psychologie. Nemyslíš, že Patricia jen touží po troše pozornosti? To si nemyslím. Kdysi to bývala hodně bohatá holka, tatínkův mazánek, a najednou nemá ani vindru. Vidí, jak všichni přátelé jezdí daleko na dovolenou, zatímco ona trčí doma. Rodiče ji nenaučili, jak přežít bez peněz. Nemá žebříček hodnot, kterého by se mohla držet. Její nejvyšší životní hodnotou je ulovit bohatého chlapa, který by ji rozmazloval jako princeznu.

 

Co tě nakonec přimělo opustit psychologii a vrhnout se na modeling a herectví? Modelku dělám už od čtrnácti let. Tehdy jsem i nastoupila na střední školu a začala studovat psychologii. Modeling byl ale spíš koníček než něco, čím bych se chtěla v životě uživit. Herectví se mi naopak líbilo odjakživa. Zpočátku jsem to neměla vůbec jednoduché. Mladší sestra Angie už totiž byla slavnou a známou herečkou. Nechtěla jsem jen dostat nálepku „Angieina sestra", takže jsem si změnila příjmení podle manžela na Paz. Psychologii jsem studovala, protože se mi líbila, a modeling mi vydělával peníze. Nakonec jsem se však rozhodla pro herectví, které jsem vždy milovala. Učila jsem se hrát a díky bohu mi zavolal producent a stala se ze mě herečka.

 

Rozumím tomu správně, že jsi nechtěla být známá jako sestra Angie Cepedy. Na druhou stranu, showbyznys je plný úspěšných rodinných klanů, například Julio a Enrique Iglesiasovi, Andres a Leonardo Garciovi nebo Kirk a Michael Douglasovi. Příbuzenské vztahy mohou i pomoci...

Rozhodla jsem se změnit si příjmení, protože jsem o pomoc nestála. Chtěla jsem být úplně nezávislá a začít hezky po svém. A Angie se mnou souhlasila. Řekla mi: „O.K., dělej si, co chceš. Slibuji, že ti ani trochu nepomohu." Já na to „díky" a bylo to vyřešené.

 

Ale v soukromí spolu máte dobrý vztah?

Samozřejmě, jako všechny ostatní sestry.

 

Kolik je vás v rodině?

Jsme tři sestry. Angie. Yvette - ta je starší než já, a já. A samozřejmě moje máma. Také mám spoustu dalších bratrů a sester, o kterých ani nevím. Můj táta nebyl tak docela příkladným otcem. Víš, jak se tomu říká?

 

To musí být jeden z těch latin Machos, o kterých se mluví.

Jo, jo, Macho latino. Má fůru dětí. Já znám jenom dvě.

 

Někde jsem se dočetl, že ti doma říkají Burby. Co to znamená?

To je přezdívka. Tak mi říká jenom sestra. Já říkám Angie Chipurita a Yvette Guepepiňa.

 

Vím, že ráda čteš a chodíš do kina. Kdo je tvůj oblíbený autor a nejmilejší kniha?

Nejoblíbenější kniha? Budeš si myslet: „Aha, to říká jen proto, že je to právě v kurzu." Ale mou nejoblíbenější knihou byl opravdu téměř odjakživa Seňor de los Anillos (Pán prstenů). Nemá to nic společného se vším tím buhaha, co je kolem toho nyní. Všechny díly jsem přečetla, když mi bylo osmnáct.

 

Líbil se ti film?

I když mám ráda knížky Pána prstenů, mým nejoblíbenějším filmem je italský Cinema Paradiso. A opravdu miluji ten francouzský, který je ve španělštině přeložen jako Pura Formalidad (Čistá formalita). Mám ráda hodně filmů. Doma mám na kazetách kolekci asi tří set snímků.

 

Kdo je tvým oblíbeným spisovatelem kromě Tolkiena?

Neřekla jsem, že je Tolkien mým oblíbeným spisovatelem. Jen zbožňuji jeho knížky. Ze spisovatelů mám nejraději Gabriela Garcíu Márqueze. Poezii čtu od Argentince Jorge Luise Borgese a samozřejmě od peruánského spisovatele Maria Vergase Llosu.

 

Často říkáš, že velmi silně věříš v Ježíše. Co znamená víra ve tvém každodenním životě?

Nejsem zrovna typická nábožensky založená dívka. Ale věřím v Ježíše a věřím v Boha. Věřím i v anděly. Ale nejdůležitější je pro mne dělat něco dobrého. Vypěstovala jsem si hluboké sociální cítění. Trápí mě, když vidím chudé lidi a děti, které nemají co jíst. Každou chvíli kupuji lidem jídlo. Nevím, jestli jsem dobrý, nebo špatný člověk, ale věřím, že když potkáš někoho, komu můžeš pomoci, tak bys to udělat měl. Nepřemýšlím o tom, prostě to dělám.

 

Hrála jsi prostitutku v Castillo de Naipes (Hrad Naipes) a lesbičku v Amore en Forma (Druh lásky). Byly to hodně těžké role?

Ani ne. Hlavně proto, že byly televizní. Dlouho jsem se na ně připravovala. Když hraješ prostitutku, nemusíš dělat nic moc zvláštního. Vlastně se mi ta role líbila. Bylo to skvělé, protože ta prostitutka našla své „světlo". Chtěla se stát lepším člověkem, litovala své minulosti a toužila po novém životě. Ta lesbická role, to už bylo horší. První, na co jsem se zeptala, bylo, jestli budu muset líbat jinou holku. Měla jsem trochu strach. Nevěděla jsem, jestli jsem na něco takového připravená. Tehdy jsem s herectvím teprve začínala. Teď bych to třeba zvládla, ale tenkrát asi ne. Řekli mi: „Prosím tě, tohle je kolumbijská televize, tady nic takového provozovat nebudeme." Nebylo to snadné, ale ta role mi hodně dala. Musela jsem se toho spoustu naučit o lesbických ženách a jejich emocích.

 

Povíš nám něco o svých dětech?

Mám tři. Daniele je jedenáct, Nathanielovi osm a Mariánovi šest let. Když jsem natáčela Ošklivku Betty, bylo to hrozné - neměla jsem čas vůbec na nic. Bylo to, jako bych přestěhovala celý náš dům na plac. Celý se nakonec hemžil dětmi, protože hodně žen, které na seriálu pracovaly, je bralo s sebou. Takže to bylo dost složité. Křičely jsme, nasmály jsme se a občas jsme i něco natočily.

 

Vycházela jsi dobře s Anou Marií Orozco? Samozřejmě. Je velice milá, děsně sladká a nesmírně citlivá. Jsme kamarádky. Pořádně jsme spolu nemluvily už pár měsíců, ale občas si zavoláme.

 

Pracuješ momentálně na něčem? Ne, právě teď odpočívám. Ale zase začnu natáčet, protože to je něco, čeho se člověk jen tak nezbaví. Pojedu na konkurz do Miami a pak do Argentiny, abych tam natočila jeden sitcom.

 

Řekni nám ještě něco o svém manželu Eduardovi...

Je to tady ten chlap s věčně špatnou náladou a je i mým manažerem. Má velice silný charakter, ale zároveň je i šíleně sladký. Píše texty k písničkám a živí se i jako producent. Umí toho prostě hodně...

  

Haresh Shaf

telefonický rozhovor

Praha/Caracas

13. ledna 2003

 

str. 5 - 6 TIP • 3/2003