Lorna Paz

 

Lorna Maria Cepeda Jimenéz se narodila 18. listopadu 1971 na severozápadě Kolumbie v Cartageně. Má dvě sestry, které jsou rovněž herečky, starší Yvette a mladší Angie. Angie je velice známou herečkou, u nás hrála např. v telenovelách Luz Maria nebo Zamilovaná, atd. Lorna vystudovala sociologii na Univerzitě del Norte v Barranquille. Od svých čtrnácti let si také vydělávala jako modelka, aby měla nějaké ty peníze navíc. Ale protože odjakživa toužila po herectví, tak se v roce 1994 stěhuje do Bogoty, kde nachází pro toto zaměstnání více příležitostí.

 

Poprvé se představila v sitcomu Padres e Hijos (1997) v roli Malagy. Malaga je jakási ”Popelka”, která je zaměstnaná u jedné velice bohaté rodiny jako služka a nakonec se vdá za bratra svého šéfa.

 

Pak si Lorna zahrála v komedii Dulce Martirio, kde ji diváci mohli vidět po boku  modela  Néstora Moii. V této době začala studovat herectví u Alfonsa Ortíze, který je jedním z nejvíce uznávaných herců v Kolumbii.

 

V telenovele El día es hoy, kterou produkovali Kike Vivaldi a Danna García, se Lorna představila v roli Cataliny. Catalina je producentkou v hudebním průmyslu a zamiluje se do ní její vysněný muž - typický milovník. Později se Lorna představila v roli bývalé prostitutky v televizním filmu Castillo de Naipes (1998) a potom v dalším filmu, tentokrát o lesbickém vztahu Amor en Forma (1998).

 

Telenovela Yo soy Betty la fea (Ošklivka Betty) zvýšila Lorninu popularitu v roce 1999 díky roli Patricie Fernandéz. V této roli ukázala Lorna své opravdu skvělé umělecké schopnosti. Charakter Patricie probudil mezi diváky protichůdné pocity a stal se velmi diskutovaným tématem v zemích, kde se telenovela vysílala.

 

Lorna je vdaná již dvanáct let za svého manažera Eduarda Paze, se kterým má tři děti: jedenáctiletou Danielu, osmiletého Nathaniela a šestiletého Mariana.

 

Lorninou velikou vášní jsou filmy a četba knih. Doma má na kazetách  sbírku asi 300 titulů filmů. Mezi její nejoblíbenější patří italský film Cinema Paradiso a francouzský film, jehož přeložený název ve španělštině zní Pura Formalidad. Mezi Lorniny oblíbené knihy patří díla J.R.R.Tolkiena, nejraději má asi Pána prstenů. Dále potom čte díla latinskoamerických autorů jako např. Gabriela Garcíi Márqueze, Jorgeho Luise Borgese nebo Maria Vergase Llosi.

 

V současné době se Lorna nachází v Argentině spolu se svojí nejlepší kamarádkou Natalií Ramírez (Marcela Valencia z Ošklivky Betty), kde natáčejí sitcom Doctor Amor.