Jorge Enrique Abello Moreno

 

Dá se s jistotou říci, že Jorge Enrique Abello představitel hlavní mužské role v telenovele Ošklivka Betty (Yo soy Betty, la fea), zná velmi dobře prostředí televize.

Vystudoval sociální komunikaci a ve stejném oboru pracoval i v televizi. Avšak také se živil jako režisér hudebních a vzdělávacích videopořadů, jako ředitel sektoru pro styk s veřejností, dále jako asistent produkce, kameraman a posléze i jako herec.

 Ještě před odstartováním své herecké kariéry uskutečnil několik seminářů o kinematografii na Národní univerzitě (Universidad Nacional), jeden například s názvem „Představy v pohybu“ (La imagen en movimiento), který řídil Giusseppe Ferrari. Dále se také podílel po dobu deseti let na několika divadelních inscenacích s Adelaidou Nieto, Bellin Marchllac, Patricií Maldonado, Jorgem Emiliem Salazarem a Ernestem Galindo.

Poprvé se na plátně objevil v roce 1992 v seriálu „Espérame al final“ (Čekej na mne až do konce). Tato práce se mu natolik zalíbila, že se znovu ukázal divákům televize, ale tentokrát v telenovele „Caballos de fuego“ (Ohniví koně), za niž získal cenu TV a Novela za herecký objev (Premio TV y Novelas a Actor Revelación), a později, v roce 1995, v „Las Ejecutivas“ (Podnikatelky).

V roce 1996 a 1997 natočil telenovelu „La viuda de Blanco“, kde ztvárnil Dimase Pantoju. V „Un mundo para Julius“ (Svět pro Julia) byl Alvaro Moreno, zatímco v „La mujer en el espejo“ (Žena v zrcadle) se představil v roli Camila Linarese.

V roce 1998 obdržel dvě nominace na nejlepšího herce za svou práci v telenovele „Perro Amor“ (Psí láska), kde si  zahrál Diega Tamaru, neetického a prospěchářského politika.

Jakmile ukončil svou práci v Perro Amor (Psí láska), byl obsazen do role atraktivního prezidenta EcoMody Armanda Mendozy v telenovele Ošklivka Betty (Yo soy Betty, la fea).

Souběžně se svou hereckou kariérou stále působil v televizní produkci. Jako producent se podílel na tvorbě seriálu „Amores Como el Nuestro“ (Lásky jako ta naše), na druhém uvedení programu „De pies a cabeza“ (Od hlavy až k patě) a na videu herce a zpěváka Marcela Cezána „Una en un milión“ (Jedna z milionu).

Natočil i několik videí pro předávání cen Simóna Bolívara a Indie Cataliny. Režíroval muzikál Persiana Americana, měl na starosti režii vodní kamer v pořadu „Mi única verdad“ (Má jediná pravda), který režíroval Pepe Sanchez a mnoho dalších.

Jorge Enrique se narodil 28. února 1968 a oženil se s Marcelou Salazar, která také vystudovala sociální komunikaci. Mezi jeho koníčky patří jezdectví, kino, četba a sport.