Podobně jako jeho herecká partnerka v telenovele Ošklivka Betty není ani Jorge Enrique v televizním šoubysnysu nováčkem. Tento kolumbijský herec se narodil 28. února 1968 ve městě Santafé de Bogotá. Vystudoval sociální komunikaci a je možné říci, že v televizním průmyslu se vyzná přímo dokonale.

        Jorge Enrique totiž pracoval nejen jako herec, ale také jako režisér videoklipů, jako vedoucí public relations jedné televizní stanice, jako asistent produkce a i jako kameraman. Díky těmto zkušenostem se z Jorge Enriqua Abella stal skutečný televizní profesionál v tom nejlepším slova smyslu. Mimo to má ale i jiné zájmy: na bogotské národní universitě pořádal například úspěšný seminář věnovaný kinematografii a díky působení v divadle začal před deseti lety také svojí hereckou kariéru.

        V roce 1992 natočil Jorge Enrique svojí první televizní mini sérii "Espérame al final" a o tři roky později oslavil svůj první velký herecký úspěch v telenovele "Caballos de fuego" za kterou obdržel kolumbijskou cenu TvNovelas.V letech 1996-1998 přišly další telenovely: "La viuda de Blanco", "Un mundo para Luis" a nakonec "La mujer en el espejo". Nakonec se setkal poprvé v roce 1998 při natáčení telenovely "Perro Amor" se svojí budoucí hereckou partnerkou v telenovele "Yo soy Betty, la fea" Anou Maríí Orozco. Za roli novináře Diega Tamaya získal Jorge řadu nonimací za nejlepší herecký výkon. Poslední úspěch vedl zřejmě producenty k tomu, že Jorge Enriqua obsadili do další telenovely po boku Any Maríe, komediální "Yo soy Betty, la fea", která slibovala především díky výbornému námětu spisovatele Fernanda Gaitána velký úspěch. Jorge se ujal své role prezidenta EcoMody Armanda Mendozy s nadhledem a prokázal své výborné komediální schopnosti. Spolu s Anou Maríí Orozco tam přispěl k celosvětovému úspěchu této telenovely, kterou můžeme v současné době sledovat i my...

        Souběžně s hereckou prací se Jorge věnuje ještě televizní produkci a pracuje někdy také jako moderátor. Zajímavostí je, že úspěch "Yo soy Betty, la fea vedl" k tomu, že si oba jeho protagonisté zahráli jestě v telenovele produkované severoamerickou televizí Univision "Eco Moda", kde představoval opět Armanda Mendozu.

        Jorge Enrique Abello je ženatý s Marcelou Salazar (vystudovala sociální komunikaci) a má s ní dceru Candelarii Abello Salazar.

 

TELENOVELY JORGE ENRIQUA:

1995:Caballos de fuego
1996:La viuda de Blanco (role Dimase Pantojasa)
1997:Un mundo para Julio (role Álvara Morena), La mujer en el espejo (role Camilo Linarese)
1998: Perro Amor (Diego Tamayo)
1999/2000: Yo soy Betty, la fea (role Armanda Mendozy)
2001:Eco Moda (role Armanda Mendozy)