Ošklivka Betty
Kolumbijská pohádka s dobrým koncem

Moderní společnost ovládá kult krásných žen. Betty má smůlu. Se svými tlustými brýlemi, špatnou pletí a nemožným účesem se mezi krásky rozhodně neřadí. Betty je prostě ošklivá.

Muži o Betty příliš nestojíKdyž se Fernando Gaitan, tvůrce a režisér seriálu Ošklivka Betty, rozhodl obsadit do hlavní role příběhu dívku, která je sice pilná, pracovitá a hodná, ale ošklivá, udělal téměř geniální tah. Kolumbijský seriál si rázem získal obrovskou oblibu. V zemi, kde obstát v soutěži krásy znamená pro ženu jedno z největších zadostiučinění, to byla jedinečná událost. Betty se rázem stala miláčkem diváckého národa. „Všude na světě jsou nepohlední lidé v převaze nad těmi krásnými. Je proto logické, že si Betty získala tolik sympatizantů,“ říká Fernando Gaitan, který zároveň přiznává, že se tímto seriálem rozhodl vytáhnout do boje proti tradičnímu schématu latinskoamerických telenovel. Ty se podle jeho názoru podílejí na všeobecně rozšířené představě, že jenom chudí lidé jsou oškliví. Bohatý člověk, zejména evropského původu, musí být krásný.

Betty pracuje v perspektivním módním domě Eco Moda. Patří do střední sociální vrstvy, je pracovitá a zodpovědná a nesporně také schopná, ale krásy moc nepobrala. Ironií osudu je obklopena zástupy atraktivních dívek, které jsou živými důkazy mužské honby za ženskou krásou. Betty je odsouzena do role chytré ošklivky, kterou její krásné kolegyně neustále ponižují; cítí se osamělá a touží po lásce, a co čert nechtěl, zamiluje se právě do toho nejméně dostupného muže - samotného prezidenta společnosti, syna jejího zakladatele a velkého záletníka Armanda Mendozy. Co dodat? Která z průměrných žen se někdy neocitla alespoň jednou v podobné situaci? Kolumbijská telenovela rázem začala trhat rekordy divácké sledovanosti. Brzy překročila hranice jihoamerického kontinentu a pronikla na severoamerický televizní trh, kde sklidila stejný úspěch. Miliony diváků sledovaly osudy ošklivé sekretářky, která díky své píli a dobré povaze nakonec ke štěstí přijde.

Ošklivka Betty - Kolumbijská telenovelaPřestože si tento seriál zpočátku zcela vážně kladl ambici hledat odpověď na odvěkou otázku, zda je krása důležitější než lidské vlastnosti skryté pod povrchem, není ve skutečnosti ničím jiným než novodobou pohádkou, která spěje k tradičnímu konci. Z ošklivého káčátka Betty se nakonec stane krásná labuť. „Bettyino postupné zkrášlování bylo v tak orientované společnosti, jako je kolumbijská, kde se ženská krása klade nade všecko, nevyhnutelné,“ domníval se scenárista. Nakonec samotné tvůrce i představitele hlavních rolí překvapila reakce diváků, kteří jím byli rozčarovaní. Proměnu své milované nepohledné hrdinky v krásku považovali téměř za zradu. Feministky byly pohoršeny tím, že autoři popřeli svou původní myšlenku, která dává šanci i ženám, které příroda neobdařila fyzickou krásou. Společenské časopisy spekulovaly o správnosti obsazení hlavní role herečkou ve skutečnosti pohlednou s tím, že ji měla hrát obyčejná žena, jejíž proměna u kadeřníka a módního optika by působila věrohodněji a autor by tak ukázal divákům, že krása má své hranice. Divačky sice Betty přály, aby nebyla tak příšerná, ale rozhodně si z ní nepřály mít supermodelku. Nic z toho však neubralo na sledovanosti 169-dílné telenovely, kterou od října přináší svým divákům televize Nova. Co myslíte, jak asi dopadne?

Prozrazovat to nebudeme, ale určitě to není těžké uhodnout.

 

Sledovanost - dospělí nad 15 let

 

Sledovanost - ženy nad 15 let

Sledovanost v jiných zemích

(Zdroje: časopis televize internet a pořad "Volejte řediteli")